E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eruntrieden herantreten (D)se prsenter, avancer (F)
Stammformen eruntriedentrtt erunerugetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (erun-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtrieden erun
dutrts erun
hien/si,hatt/ettrtt erun
mirtrieden erun
dirtriet erun
sitrieden erun
Pass compos
echhunnerugetrueden / getratt
duhueserugetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethueterugetrueden / getratt
mirhunnerugetrueden / getratt
dirhutterugetrueden / getratt
sihunnerugetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhaterugetrueden / getratt
duhaserugetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethaterugetrueden / getratt
mirhatenerugetrueden / getratt
dirhaterugetrueden / getratt
sihatenerugetrueden / getratt
Futur I
echwäert eruntrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erugetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferuntrieden
dugéifseruntrieden
hien/si,hatt/etgéiferuntrieden
mirgéifeneruntrieden
dirgéifteruntrieden
sigéifeneruntrieden
Conditionnel Pass compos
echhtterugetrueden / getratt
duhsserugetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethtterugetrueden / getratt
mirhttenerugetrueden / getratt
dirhtterugetrueden / getratt
sihttenerugetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet erun!
Plurieltriet erun!
erugetrueden / getratt
eruntrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles