E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwertrieden bertreten (D)
Stammformen iwwertriedeniwwertrttiwwertrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwertrieden
duiwwertrts
hien/si,hatt/etiwwertrtt
miriwwertrieden
diriwwertriet
siiwwertrieden
Pass compos
echhunniwwertrueden / getratt
duhuesiwwertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetiwwertrueden / getratt
mirhunniwwertrueden / getratt
dirhuttiwwertrueden / getratt
sihunniwwertrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatiwwertrueden / getratt
duhasiwwertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatiwwertrueden / getratt
mirhateniwwertrueden / getratt
dirhatiwwertrueden / getratt
sihateniwwertrueden / getratt
Futur I
echwäert iwwertrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwertrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwertrieden
dugéifsiwwertrieden
hien/si,hatt/etgéifiwwertrieden
mirgéifeniwwertrieden
dirgéiftiwwertrieden
sigéifeniwwertrieden
Conditionnel Pass compos
echhttiwwertrueden / getratt
duhssiwwertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttiwwertrueden / getratt
mirhtteniwwertrueden / getratt
dirhttiwwertrueden / getratt
sihtteniwwertrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwertriet!
Plurieliwwertriet!
iwwertrueden / getratt
iwwertrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
unterschiedliche Formen je nachdem op transitiv oder intansitiv
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles