E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vertrieden vertreten (D)reprsenter, remplacer (F)
Stammformen vertriedenvertrttvertrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvertrieden
duvertrts
hien/si,hatt/etvertrtt
mirvertrieden
dirvertriet
sivertrieden
Pass compos
echhuvertrueden / getratt
duhuesvertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetvertrueden / getratt
mirhuvertrueden / getratt
dirhuttvertrueden / getratt
sihuvertrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatvertrueden / getratt
duhasvertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatvertrueden / getratt
mirhatevertrueden / getratt
dirhatvertrueden / getratt
sihatevertrueden / getratt
Futur I
echwäert vertrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vertrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvertrieden
dugéifsvertrieden
hien/si,hatt/etgéifvertrieden
mirgéifevertrieden
dirgéiftvertrieden
sigéifevertrieden
Conditionnel Pass compos
echhttvertrueden / getratt
duhssvertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttvertrueden / getratt
mirhättevertrueden / getratt
dirhttvertrueden / getratt
sihättevertrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervertriet!
Plurielvertriet!
vertrueden / getratt
vertrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles