E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vertried-en vertreten (D)reprsenter, remplacer (F)
Stammformen vertried-envertrt-tvertrued-en / ge-tratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvertried-en
duvertrt-s
hien/si,hatt/etvertrt-t
mirvertried-en
dirvertrie-t
sivertried-en
Pass compos
echhuvertrued-en / ge-tratt
duhuesvertrued-en / ge-tratt
hien/si,hatt/ethuetvertrued-en / ge-tratt
mirhuvertrued-en / ge-tratt
dirhuttvertrued-en / ge-tratt
sihuvertrued-en / ge-tratt
Plus-que-parfait
echhatvertrued-en / ge-tratt
duhasvertrued-en / ge-tratt
hien/si,hatt/ethatvertrued-en / ge-tratt
mirhatevertrued-en / ge-tratt
dirhatvertrued-en / ge-tratt
sihatevertrued-en / ge-tratt
Futur I
echwäert vertried-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vertrued-en / ge-tratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvertried-en
dugéifsvertried-en
hien/si,hatt/etgéifvertried-en
mirgéifevertried-en
dirgéiftvertried-en
sigéifevertried-en
Conditionnel Pass compos
echhttvertrued-en / ge-tratt
duhssvertrued-en / ge-tratt
hien/si,hatt/ethttvertrued-en / ge-tratt
mirhättevertrued-en / ge-tratt
dirhttvertrued-en / ge-tratt
sihättevertrued-en / ge-tratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervertriet!
Plurielvertrie-t!
vertrued-en / ge-tratt
vertried-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antried-enaustried-enbitried-enbetried-enbreettried-eneraustried-eneruntried-enervirtried-enewechtried-eniwwertried-eniwwertried-enoftried-enoptried-entried-enuntried-envirtried-enzercktried-enzertried-en
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles