E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zertrieden zertreten (D)craser avec le pied (F)
Stammformen zertriedenzertrttzertrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (zer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echzertrieden
duzertrts
hien/si,hatt/etzertrtt
mirzertrieden
dirzertriet
sizertrieden
Pass compos
echhunnzertrueden / getratt
duhueszertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetzertrueden / getratt
mirhunnzertrueden / getratt
dirhuttzertrueden / getratt
sihunnzertrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatzertrueden / getratt
duhaszertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatzertrueden / getratt
mirhatenzertrueden / getratt
dirhatzertrueden / getratt
sihatenzertrueden / getratt
Futur I
echwäert zertrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zertrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzertrieden
dugéifszertrieden
hien/si,hatt/etgéifzertrieden
mirgéifenzertrieden
dirgéiftzertrieden
sigéifenzertrieden
Conditionnel Pass compos
echhttzertrueden / getratt
duhsszertrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttzertrueden / getratt
mirhttenzertrueden / getratt
dirhttzertrueden / getratt
sihttenzertrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierzertriet!
Plurielzertriet!
zertrueden / getratt
zertrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles