E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

consacr-éier-en etw. verwenden, etw. zu tun (D)consacrer (F)to employ sth. (E)
Stammformen consacr-éier-enconsacr-éier-tconsacr-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconsacr-éier-en
duconsacr-éier-s
hien/si,hatt/etconsacr-éier-t
mirconsacr-éier-en
dirconsacr-éier-t
siconsacr-éier-en
Passé composé
echhuconsacr-éier-t
duhuesconsacr-éier-t
hien/si,hatt/ethuetconsacr-éier-t
mirhuconsacr-éier-t
dirhuttconsacr-éier-t
sihuconsacr-éier-t
Plus-que-parfait
echhatconsacr-éier-t
duhasconsacr-éier-t
hien/si,hatt/ethatconsacr-éier-t
mirhateconsacr-éier-t
dirhatconsacr-éier-t
sihateconsacr-éier-t
Futur I
echwäert consacr-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert consacr-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconsacr-éier-en
dugéifsconsacr-éier-en
hien/si,hatt/etgéifconsacr-éier-en
mirgéifeconsacr-éier-en
dirgéiftconsacr-éier-en
sigéifeconsacr-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättconsacr-éier-t
duhässconsacr-éier-t
hien/si,hatt/ethättconsacr-éier-t
mirhätteconsacr-éier-t
dirhättconsacr-éier-t
sihätteconsacr-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconsacr-éier!
Plurielconsacr-éier-t!
consacr-éier-t
consacr-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles