E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zercktrieden zurcktreten (D)dmissioner (F)
Stammformen zercktriedentrtt zerckzerckgetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (zerck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtrieden zerck
dutrts zerck
hien/si,hatt/ettrtt zerck
mirtrieden zerck
dirtriet zerck
sitrieden zerck
Pass compos
echhunnzerckgetrueden / getratt
duhueszerckgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetzerckgetrueden / getratt
mirhunnzerckgetrueden / getratt
dirhuttzerckgetrueden / getratt
sihunnzerckgetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatzerckgetrueden / getratt
duhaszerckgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatzerckgetrueden / getratt
mirhatenzerckgetrueden / getratt
dirhatzerckgetrueden / getratt
sihatenzerckgetrueden / getratt
Futur I
echwäert zercktrieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgetrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzercktrieden
dugéifszercktrieden
hien/si,hatt/etgéifzercktrieden
mirgéifenzercktrieden
dirgéiftzercktrieden
sigéifenzercktrieden
Conditionnel Pass compos
echhttzerckgetrueden / getratt
duhsszerckgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttzerckgetrueden / getratt
mirhttenzerckgetrueden / getratt
dirhttzerckgetrueden / getratt
sihttenzerckgetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet zerck!
Plurieltriet zerck!
zerckgetrueden / getratt
zercktrieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedentriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles