E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

trieden treten (D)marcher (F)kick (E)
Stammformen triedentrttgetrueden / getratt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echtrieden
dutrts
hien/si,hatt/ettrtt
mirtrieden
dirtriet
sitrieden
Pass compos
echhugetrueden / getratt
duhuesgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethuetgetrueden / getratt
mirhugetrueden / getratt
dirhuttgetrueden / getratt
sihugetrueden / getratt
Plus-que-parfait
echhatgetrueden / getratt
duhasgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethatgetrueden / getratt
mirhategetrueden / getratt
dirhatgetrueden / getratt
sihategetrueden / getratt
Futur I
echwäert trieden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getrueden / getratt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftrieden
dugéifstrieden
hien/si,hatt/etgéiftrieden
mirgéifentrieden
dirgéifttrieden
sigéifentrieden
Conditionnel Pass compos
echhttgetrueden / getratt
duhssgetrueden / getratt
hien/si,hatt/ethttgetrueden / getratt
mirhättegetrueden / getratt
dirhttgetrueden / getratt
sihättegetrueden / getratt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriet!
Plurieltriet!
getrueden / getratt
trieden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
antriedenaustriedenbitriedenbetriedenbreettriedeneraustriedeneruntriedenervirtriedenewechtriedeniwwertriedeniwwertriedenoftriedenoptriedenuntriedenvertriedenvirtriedenzercktriedenzertrieden
Remarquen (intern)
CHECK Variante: getratt; trts, trtt ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles