E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tripl-éier-en verdreifachen (D)tripler (F)triple (E)
Stammformen tripl-éier-entripl-éier-ttripl-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtripl-éier-en
dutripl-éier-s
hien/si,hatt/ettripl-éier-t
mirtripl-éier-en
dirtripl-éier-t
sitripl-éier-en
Passé composé
echhunntripl-éier-t
duhuestripl-éier-t
hien/si,hatt/ethuettripl-éier-t
mirhunntripl-éier-t
dirhutttripl-éier-t
sihunntripl-éier-t
Plus-que-parfait
echhattripl-éier-t
duhastripl-éier-t
hien/si,hatt/ethattripl-éier-t
mirhatentripl-éier-t
dirhattripl-éier-t
sihatentripl-éier-t
Futur I
echwäert tripl-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tripl-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftripl-éier-en
dugéifstripl-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftripl-éier-en
mirgéifentripl-éier-en
dirgéifttripl-éier-en
sigéifentripl-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttripl-éier-t
duhässtripl-éier-t
hien/si,hatt/ethätttripl-éier-t
mirhättentripl-éier-t
dirhätttripl-éier-t
sihättentripl-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertripl-éier!
Plurieltripl-éier-t!
tripl-éier-t
tripl-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles