E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

triumphéieren triumphieren (D)tiompher (F)triumph (E)
Stammformen triumphéierentriumphéierttriumphéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtriumphéieren
dutriumphéiers
hien/si,hatt/ettriumphéiert
mirtriumphéieren
dirtriumphéiert
sitriumphéieren
Passé composé
echhunntriumphéiert
duhuestriumphéiert
hien/si,hatt/ethuettriumphéiert
mirhunntriumphéiert
dirhutttriumphéiert
sihunntriumphéiert
Plus-que-parfait
echhattriumphéiert
duhastriumphéiert
hien/si,hatt/ethattriumphéiert
mirhatentriumphéiert
dirhattriumphéiert
sihatentriumphéiert
Futur I
echwäert triumphéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert triumphéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftriumphéieren
dugéifstriumphéieren
hien/si,hatt/etgéiftriumphéieren
mirgéifentriumphéieren
dirgéifttriumphéieren
sigéifentriumphéieren
Conditionnel Passé composé
echhätttriumphéiert
duhässtriumphéiert
hien/si,hatt/ethätttriumphéiert
mirhättentriumphéiert
dirhätttriumphéiert
sihättentriumphéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriumphéier!
Plurieltriumphéiert!
triumphéiert
triumphéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles