E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

triumph-éier-en triumphieren (D)tiompher (F)triumph (E)
Stammformen triumph-éier-entriumph-éier-ttriumph-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtriumph-éier-en
dutriumph-éier-s
hien/si,hatt/ettriumph-éier-t
mirtriumph-éier-en
dirtriumph-éier-t
sitriumph-éier-en
Passé composé
echhunntriumph-éier-t
duhuestriumph-éier-t
hien/si,hatt/ethuettriumph-éier-t
mirhunntriumph-éier-t
dirhutttriumph-éier-t
sihunntriumph-éier-t
Plus-que-parfait
echhattriumph-éier-t
duhastriumph-éier-t
hien/si,hatt/ethattriumph-éier-t
mirhatentriumph-éier-t
dirhattriumph-éier-t
sihatentriumph-éier-t
Futur I
echwäert triumph-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert triumph-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftriumph-éier-en
dugéifstriumph-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftriumph-éier-en
mirgéifentriumph-éier-en
dirgéifttriumph-éier-en
sigéifentriumph-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttriumph-éier-t
duhässtriumph-éier-t
hien/si,hatt/ethätttriumph-éier-t
mirhättentriumph-éier-t
dirhätttriumph-éier-t
sihättentriumph-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertriumph-éier!
Plurieltriumph-éier-t!
triumph-éier-t
triumph-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles