E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwertrompen bertrumpfen (D)surcouper (F)
Stammformen iwwertrompeniwwertromptiwwertrompt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwertrompen
duiwwertromps
hien/si,hatt/etiwwertrompt
miriwwertrompen
diriwwertrompt
siiwwertrompen
Pass compos
echhunniwwertrompt
duhuesiwwertrompt
hien/si,hatt/ethuetiwwertrompt
mirhunniwwertrompt
dirhuttiwwertrompt
sihunniwwertrompt
Plus-que-parfait
echhatiwwertrompt
duhasiwwertrompt
hien/si,hatt/ethatiwwertrompt
mirhateniwwertrompt
dirhatiwwertrompt
sihateniwwertrompt
Futur I
echwäert iwwertrompen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwertrompt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwertrompen
dugéifsiwwertrompen
hien/si,hatt/etgéifiwwertrompen
mirgéifeniwwertrompen
dirgéiftiwwertrompen
sigéifeniwwertrompen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwertrompt
duhssiwwertrompt
hien/si,hatt/ethttiwwertrompt
mirhtteniwwertrompt
dirhttiwwertrompt
sihtteniwwertrompt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwertromp!
Plurieliwwertrompt!
iwwertrompt
iwwertrompen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
optrompentrompen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles