E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwertromp-en bertrumpfen (D)surcouper (F)
Stammformen iwwertromp-eniwwertromp-tiwwertromp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwertromp-en
duiwwertromp-s
hien/si,hatt/etiwwertromp-t
miriwwertromp-en
diriwwertromp-t
siiwwertromp-en
Pass compos
echhunniwwertromp-t
duhuesiwwertromp-t
hien/si,hatt/ethuetiwwertromp-t
mirhunniwwertromp-t
dirhuttiwwertromp-t
sihunniwwertromp-t
Plus-que-parfait
echhatiwwertromp-t
duhasiwwertromp-t
hien/si,hatt/ethatiwwertromp-t
mirhateniwwertromp-t
dirhatiwwertromp-t
sihateniwwertromp-t
Futur I
echwäert iwwertromp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwertromp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwertromp-en
dugéifsiwwertromp-en
hien/si,hatt/etgéifiwwertromp-en
mirgéifeniwwertromp-en
dirgéiftiwwertromp-en
sigéifeniwwertromp-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwertromp-t
duhssiwwertromp-t
hien/si,hatt/ethttiwwertromp-t
mirhtteniwwertromp-t
dirhttiwwertromp-t
sihtteniwwertromp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwertromp!
Plurieliwwertromp-t!
iwwertromp-t
iwwertromp-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
optromp-entromp-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles