E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

troubléieren verwirren (D)troubler (F)confuse (E)
Stammformen troubléierentroubléierttroubléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtroubléieren
dutroubléiers
hien/si,hatt/ettroubléiert
mirtroubléieren
dirtroubléiert
sitroubléieren
Passé composé
echhunntroubléiert
duhuestroubléiert
hien/si,hatt/ethuettroubléiert
mirhunntroubléiert
dirhutttroubléiert
sihunntroubléiert
Plus-que-parfait
echhattroubléiert
duhastroubléiert
hien/si,hatt/ethattroubléiert
mirhatentroubléiert
dirhattroubléiert
sihatentroubléiert
Futur I
echwäert troubléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert troubléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftroubléieren
dugéifstroubléieren
hien/si,hatt/etgéiftroubléieren
mirgéifentroubléieren
dirgéifttroubléieren
sigéifentroubléieren
Conditionnel Passé composé
echhätttroubléiert
duhässtroubléiert
hien/si,hatt/ethätttroubléiert
mirhättentroubléiert
dirhätttroubléiert
sihättentroubléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertroubléier!
Plurieltroubléiert!
troubléiert
troubléieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles