E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tüftelen tüfteln (D)bricoler (F)
Stammformen tüftelentüfteltgetüftelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtüftelen
dutüftels
hien/si,hatt/ettüftelt
mirtüftelen
dirtüftelt
sitüftelen
Passé composé
echhugetüftelt
duhuesgetüftelt
hien/si,hatt/ethuetgetüftelt
mirhugetüftelt
dirhuttgetüftelt
sihugetüftelt
Plus-que-parfait
echhatgetüftelt
duhasgetüftelt
hien/si,hatt/ethatgetüftelt
mirhategetüftelt
dirhatgetüftelt
sihategetüftelt
Futur I
echwäert tüftelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert getüftelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftüftelen
dugéifstüftelen
hien/si,hatt/etgéiftüftelen
mirgéifentüftelen
dirgéifttüftelen
sigéifentüftelen
Conditionnel Passé composé
echhättgetüftelt
duhässgetüftelt
hien/si,hatt/ethättgetüftelt
mirhättegetüftelt
dirhättgetüftelt
sihättegetüftelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertüftel!
Plurieltüftelt!
getüftelt
tüftelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles