E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

consomm-éier-en konsumieren, verbrauchen (D)consommer (F)to consume (E)
Stammformen consomm-éier-enconsomm-éier-tconsomm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten konsuméieren
Indikativ Aktiv
Présent
echconsomm-éier-en
duconsomm-éier-s
hien/si,hatt/etconsomm-éier-t
mirconsomm-éier-en
dirconsomm-éier-t
siconsomm-éier-en
Passé composé
echhuconsomm-éier-t
duhuesconsomm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetconsomm-éier-t
mirhuconsomm-éier-t
dirhuttconsomm-éier-t
sihuconsomm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatconsomm-éier-t
duhasconsomm-éier-t
hien/si,hatt/ethatconsomm-éier-t
mirhateconsomm-éier-t
dirhatconsomm-éier-t
sihateconsomm-éier-t
Futur I
echwäert consomm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert consomm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconsomm-éier-en
dugéifsconsomm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifconsomm-éier-en
mirgéifeconsomm-éier-en
dirgéiftconsomm-éier-en
sigéifeconsomm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättconsomm-éier-t
duhässconsomm-éier-t
hien/si,hatt/ethättconsomm-éier-t
mirhätteconsomm-éier-t
dirhättconsomm-éier-t
sihätteconsomm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconsomm-éier!
Plurielconsomm-éier-t!
consomm-éier-t
consomm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles