E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tyranniséieren tyrannisieren (D)tyranniser (F)tyrannize (E)
Stammformen tyranniséierentyranniséierttyranniséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtyranniséieren
dutyranniséiers
hien/si,hatt/ettyranniséiert
mirtyranniséieren
dirtyranniséiert
sityranniséieren
Passé composé
echhunntyranniséiert
duhuestyranniséiert
hien/si,hatt/ethuettyranniséiert
mirhunntyranniséiert
dirhutttyranniséiert
sihunntyranniséiert
Plus-que-parfait
echhattyranniséiert
duhastyranniséiert
hien/si,hatt/ethattyranniséiert
mirhatentyranniséiert
dirhattyranniséiert
sihatentyranniséiert
Futur I
echwäert tyranniséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tyranniséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftyranniséieren
dugéifstyranniséieren
hien/si,hatt/etgéiftyranniséieren
mirgéifentyranniséieren
dirgéifttyranniséieren
sigéifentyranniséieren
Conditionnel Passé composé
echhätttyranniséiert
duhässtyranniséiert
hien/si,hatt/ethätttyranniséiert
mirhättentyranniséiert
dirhätttyranniséiert
sihättentyranniséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertyranniséier!
Plurieltyranniséiert!
tyranniséiert
tyranniséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles