E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

tyrannis-éier-en tyrannisieren (D)tyranniser (F)tyrannize (E)
Stammformen tyrannis-éier-entyrannis-éier-ttyrannis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echtyrannis-éier-en
dutyrannis-éier-s
hien/si,hatt/ettyrannis-éier-t
mirtyrannis-éier-en
dirtyrannis-éier-t
sityrannis-éier-en
Passé composé
echhunntyrannis-éier-t
duhuestyrannis-éier-t
hien/si,hatt/ethuettyrannis-éier-t
mirhunntyrannis-éier-t
dirhutttyrannis-éier-t
sihunntyrannis-éier-t
Plus-que-parfait
echhattyrannis-éier-t
duhastyrannis-éier-t
hien/si,hatt/ethattyrannis-éier-t
mirhatentyrannis-éier-t
dirhattyrannis-éier-t
sihatentyrannis-éier-t
Futur I
echwäert tyrannis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert tyrannis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiftyrannis-éier-en
dugéifstyrannis-éier-en
hien/si,hatt/etgéiftyrannis-éier-en
mirgéifentyrannis-éier-en
dirgéifttyrannis-éier-en
sigéifentyrannis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätttyrannis-éier-t
duhässtyrannis-éier-t
hien/si,hatt/ethätttyrannis-éier-t
mirhättentyrannis-éier-t
dirhätttyrannis-éier-t
sihättentyrannis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliertyrannis-éier!
Plurieltyrannis-éier-t!
tyrannis-éier-t
tyrannis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles