E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

anüben einüben (D)étudier (F)
Stammformen anübenüübt anageüübt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echüben an
duüübs an
hien/si,hatt/etüübt an
mirüben an
dirüübt an
siüben an
Passé composé
echhunnageüübt
duhuesageüübt
hien/si,hatt/ethuetageüübt
mirhunnageüübt
dirhuttageüübt
sihunnageüübt
Plus-que-parfait
echhatageüübt
duhasageüübt
hien/si,hatt/ethatageüübt
mirhatenageüübt
dirhatageüübt
sihatenageüübt
Futur I
echwäert anüben
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageüübt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanüben
dugéifsanüben
hien/si,hatt/etgéifanüben
mirgéifenanüben
dirgéiftanüben
sigéifenanüben
Conditionnel Passé composé
echhättageüübt
duhässageüübt
hien/si,hatt/ethättageüübt
mirhättenageüübt
dirhättageüübt
sihättenageüübt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierüb an!
Plurielüübt an!
ageüübt
anüben
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausübenüben
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles