E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

anüb-en einüben (D)étudier (F)
Stammformen anüb-enüüb-t anage-üüb-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echüb-en an
duüüb-s an
hien/si,hatt/etüüb-t an
mirüb-en an
dirüüb-t an
siüb-en an
Passé composé
echhunnage-üüb-t
duhuesage-üüb-t
hien/si,hatt/ethuetage-üüb-t
mirhunnage-üüb-t
dirhuttage-üüb-t
sihunnage-üüb-t
Plus-que-parfait
echhatage-üüb-t
duhasage-üüb-t
hien/si,hatt/ethatage-üüb-t
mirhatenage-üüb-t
dirhatage-üüb-t
sihatenage-üüb-t
Futur I
echwäert anüb-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-üüb-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifanüb-en
dugéifsanüb-en
hien/si,hatt/etgéifanüb-en
mirgéifenanüb-en
dirgéiftanüb-en
sigéifenanüb-en
Conditionnel Passé composé
echhättage-üüb-t
duhässage-üüb-t
hien/si,hatt/ethättage-üüb-t
mirhättenage-üüb-t
dirhättage-üüb-t
sihättenage-üüb-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierüb an!
Plurielüüb-t an!
age-üüb-t
anüb-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausüb-enüb-en
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles