E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

convoqu-éier-en vorladen (D)convoquer (F)to convene (E)
Stammformen convoqu-éier-enconvoqu-éier-tconvoqu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echconvoqu-éier-en
duconvoqu-éier-s
hien/si,hatt/etconvoqu-éier-t
mirconvoqu-éier-en
dirconvoqu-éier-t
siconvoqu-éier-en
Passé composé
echhuconvoqu-éier-t
duhuesconvoqu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetconvoqu-éier-t
mirhuconvoqu-éier-t
dirhuttconvoqu-éier-t
sihuconvoqu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatconvoqu-éier-t
duhasconvoqu-éier-t
hien/si,hatt/ethatconvoqu-éier-t
mirhateconvoqu-éier-t
dirhatconvoqu-éier-t
sihateconvoqu-éier-t
Futur I
echwäert convoqu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert convoqu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifconvoqu-éier-en
dugéifsconvoqu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifconvoqu-éier-en
mirgéifeconvoqu-éier-en
dirgéiftconvoqu-éier-en
sigéifeconvoqu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättconvoqu-éier-t
duhässconvoqu-éier-t
hien/si,hatt/ethättconvoqu-éier-t
mirhätteconvoqu-éier-t
dirhättconvoqu-éier-t
sihätteconvoqu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierconvoqu-éier!
Plurielconvoqu-éier-t!
convoqu-éier-t
convoqu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles