E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausüben ausüben (D)exercer (F)
Stammformen ausübenüübt ausausgeüübt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echüben aus
duüübs aus
hien/si,hatt/etüübt aus
mirüben aus
dirüübt aus
siüben aus
Passé composé
echhunnausgeüübt
duhuesausgeüübt
hien/si,hatt/ethuetausgeüübt
mirhunnausgeüübt
dirhuttausgeüübt
sihunnausgeüübt
Plus-que-parfait
echhatausgeüübt
duhasausgeüübt
hien/si,hatt/ethatausgeüübt
mirhatenausgeüübt
dirhatausgeüübt
sihatenausgeüübt
Futur I
echwäert ausüben
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeüübt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausüben
dugéifsausüben
hien/si,hatt/etgéifausüben
mirgéifenausüben
dirgéiftausüben
sigéifenausüben
Conditionnel Passé composé
echhättausgeüübt
duhässausgeüübt
hien/si,hatt/ethättausgeüübt
mirhättenausgeüübt
dirhättausgeüübt
sihättenausgeüübt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierüb aus!
Plurielüübt aus!
ausgeüübt
ausüben
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anübenüben
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles