E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausüb-en ausüben (D)exercer (F)
Stammformen ausüb-enüüb-t ausausge-üüb-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echüb-en aus
duüüb-s aus
hien/si,hatt/etüüb-t aus
mirüb-en aus
dirüüb-t aus
siüb-en aus
Passé composé
echhunnausge-üüb-t
duhuesausge-üüb-t
hien/si,hatt/ethuetausge-üüb-t
mirhunnausge-üüb-t
dirhuttausge-üüb-t
sihunnausge-üüb-t
Plus-que-parfait
echhatausge-üüb-t
duhasausge-üüb-t
hien/si,hatt/ethatausge-üüb-t
mirhatenausge-üüb-t
dirhatausge-üüb-t
sihatenausge-üüb-t
Futur I
echwäert ausüb-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-üüb-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausüb-en
dugéifsausüb-en
hien/si,hatt/etgéifausüb-en
mirgéifenausüb-en
dirgéiftausüb-en
sigéifenausüb-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-üüb-t
duhässausge-üüb-t
hien/si,hatt/ethättausge-üüb-t
mirhättenausge-üüb-t
dirhättausge-üüb-t
sihättenausge-üüb-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierüb aus!
Plurielüüb-t aus!
ausge-üüb-t
ausüb-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anüb-enüb-en
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles