E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

üben üben (D)exercer (F)practice (E)
Stammformen übenüübtgeüübt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echüben
duüübs
hien/si,hatt/etüübt
mirüben
dirüübt
siüben
Passé composé
echhugeüübt
duhuesgeüübt
hien/si,hatt/ethuetgeüübt
mirhugeüübt
dirhuttgeüübt
sihugeüübt
Plus-que-parfait
echhatgeüübt
duhasgeüübt
hien/si,hatt/ethatgeüübt
mirhategeüübt
dirhatgeüübt
sihategeüübt
Futur I
echwäert üben
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geüübt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifüben
dugéifsüben
hien/si,hatt/etgéifüben
mirgéifenüben
dirgéiftüben
sigéifenüben
Conditionnel Passé composé
echhättgeüübt
duhässgeüübt
hien/si,hatt/ethättgeüübt
mirhättegeüübt
dirhättgeüübt
sihättegeüübt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierüb!
Plurielüübt!
geüübt
üben
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anübenausüben
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles