E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

üb-en üben (D) – exercer (F) – practice (E)
Stammformen üb-enüüb-tge-üüb-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echüb-en
duüüb-s
hien/si,hatt/etüüb-t
mirüb-en
dirüüb-t
siüb-en
Passé composé
echhuge-üüb-t
duhuesge-üüb-t
hien/si,hatt/ethuetge-üüb-t
mirhuge-üüb-t
dirhuttge-üüb-t
sihuge-üüb-t
Plus-que-parfait
echhatge-üüb-t
duhasge-üüb-t
hien/si,hatt/ethatge-üüb-t
mirhatege-üüb-t
dirhatge-üüb-t
sihatege-üüb-t
Futur I
echwäert üb-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-üüb-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifüb-en
dugéifsüb-en
hien/si,hatt/etgéifüb-en
mirgéifenüb-en
dirgéiftüb-en
sigéifenüb-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-üüb-t
duhässge-üüb-t
hien/si,hatt/ethättge-üüb-t
mirhättege-üüb-t
dirhättge-üüb-t
sihättege-üüb-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierüb!
Plurielüüb-t!
ge-üüb-t
üb-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
anüb-enausüb-en
Remarquen (intern)
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles