E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uergelen orgeln (D)
Stammformen uergelenuergeltgeuergelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuergelen
duuergels
hien/si,hatt/etuergelt
miruergelen
diruergelt
siuergelen
Pass compos
echhugeuergelt
duhuesgeuergelt
hien/si,hatt/ethuetgeuergelt
mirhugeuergelt
dirhuttgeuergelt
sihugeuergelt
Plus-que-parfait
echhatgeuergelt
duhasgeuergelt
hien/si,hatt/ethatgeuergelt
mirhategeuergelt
dirhatgeuergelt
sihategeuergelt
Futur I
echwäert uergelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geuergelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuergelen
dugéifsuergelen
hien/si,hatt/etgéifuergelen
mirgéifenuergelen
dirgéiftuergelen
sigéifenuergelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeuergelt
duhssgeuergelt
hien/si,hatt/ethttgeuergelt
mirhättegeuergelt
dirhttgeuergelt
sihättegeuergelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruergel!
Plurieluergelt!
geuergelt
uergelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles