E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uergel-en orgeln (D)
Stammformen uergel-enuergel-tge-uergel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuergel-en
duuergel-s
hien/si,hatt/etuergel-t
miruergel-en
diruergel-t
siuergel-en
Pass compos
echhuge-uergel-t
duhuesge-uergel-t
hien/si,hatt/ethuetge-uergel-t
mirhuge-uergel-t
dirhuttge-uergel-t
sihuge-uergel-t
Plus-que-parfait
echhatge-uergel-t
duhasge-uergel-t
hien/si,hatt/ethatge-uergel-t
mirhatege-uergel-t
dirhatge-uergel-t
sihatege-uergel-t
Futur I
echwäert uergel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-uergel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuergel-en
dugéifsuergel-en
hien/si,hatt/etgéifuergel-en
mirgéifenuergel-en
dirgéiftuergel-en
sigéifenuergel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-uergel-t
duhssge-uergel-t
hien/si,hatt/ethttge-uergel-t
mirhättege-uergel-t
dirhttge-uergel-t
sihättege-uergel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruergel!
Plurieluergel-t!
ge-uergel-t
uergel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles