E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uerteelen urteilen (D)juger (F)judge (E)
Stammformen uerteelenuerteeltgeuerteelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mglich: uertelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuerteelen
duuerteels
hien/si,hatt/etuerteelt
miruerteelen
diruerteelt
siuerteelen
Pass compos
echhugeuerteelt
duhuesgeuerteelt
hien/si,hatt/ethuetgeuerteelt
mirhugeuerteelt
dirhuttgeuerteelt
sihugeuerteelt
Plus-que-parfait
echhatgeuerteelt
duhasgeuerteelt
hien/si,hatt/ethatgeuerteelt
mirhategeuerteelt
dirhatgeuerteelt
sihategeuerteelt
Futur I
echwäert uerteelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geuerteelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuerteelen
dugéifsuerteelen
hien/si,hatt/etgéifuerteelen
mirgéifenuerteelen
dirgéiftuerteelen
sigéifenuerteelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeuerteelt
duhssgeuerteelt
hien/si,hatt/ethttgeuerteelt
mirhättegeuerteelt
dirhttgeuerteelt
sihättegeuerteelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruerteel!
Plurieluerteelt!
geuerteelt
uerteelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beuerteelenofuerteelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles