E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uerteel-en urteilen (D)juger (F)judge (E)
Stammformen uerteel-enuerteel-tge-uerteel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mglich: uertelen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuerteel-en
duuerteel-s
hien/si,hatt/etuerteel-t
miruerteel-en
diruerteel-t
siuerteel-en
Pass compos
echhuge-uerteel-t
duhuesge-uerteel-t
hien/si,hatt/ethuetge-uerteel-t
mirhuge-uerteel-t
dirhuttge-uerteel-t
sihuge-uerteel-t
Plus-que-parfait
echhatge-uerteel-t
duhasge-uerteel-t
hien/si,hatt/ethatge-uerteel-t
mirhatege-uerteel-t
dirhatge-uerteel-t
sihatege-uerteel-t
Futur I
echwäert uerteel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-uerteel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuerteel-en
dugéifsuerteel-en
hien/si,hatt/etgéifuerteel-en
mirgéifenuerteel-en
dirgéiftuerteel-en
sigéifenuerteel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-uerteel-t
duhssge-uerteel-t
hien/si,hatt/ethttge-uerteel-t
mirhättege-uerteel-t
dirhttge-uerteel-t
sihättege-uerteel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruerteel!
Plurieluerteel-t!
ge-uerteel-t
uerteel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beuerteel-enofuerteel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles