E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckeruewer-en zurückerobern (D)reconquérir (F)recapture (E)
Stammformen zeréckeruewer-eneruewer-t zeréckzeréckeruewer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (zeréck-er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echeruewer-en zeréck
dueruewer-s zeréck
hien/si,hatt/eteruewer-t zeréck
mireruewer-en zeréck
direruewer-t zeréck
sieruewer-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckeruewer-t
duhueszeréckeruewer-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckeruewer-t
mirhunnzeréckeruewer-t
dirhuttzeréckeruewer-t
sihunnzeréckeruewer-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckeruewer-t
duhaszeréckeruewer-t
hien/si,hatt/ethatzeréckeruewer-t
mirhatenzeréckeruewer-t
dirhatzeréckeruewer-t
sihatenzeréckeruewer-t
Futur I
echwäert zeréckeruewer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckeruewer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckeruewer-en
dugéifszeréckeruewer-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckeruewer-en
mirgéifenzeréckeruewer-en
dirgéiftzeréckeruewer-en
sigéifenzeréckeruewer-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckeruewer-t
duhässzeréckeruewer-t
hien/si,hatt/ethättzeréckeruewer-t
mirhättenzeréckeruewer-t
dirhättzeréckeruewer-t
sihättenzeréckeruewer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereruewer zeréck!
Plurieleruewer-t zeréck!
zeréckeruewer-t
zeréckeruewer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eruewer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles