E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erueweren erobern (D)conqurir (F)capture (E)
Stammformen eruewereneruewerteruewert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerueweren
dueruewers
hien/si,hatt/eteruewert
mirerueweren
direruewert
sierueweren
Pass compos
echhunneruewert
duhueseruewert
hien/si,hatt/ethueteruewert
mirhunneruewert
dirhutteruewert
sihunneruewert
Plus-que-parfait
echhateruewert
duhaseruewert
hien/si,hatt/ethateruewert
mirhateneruewert
dirhateruewert
sihateneruewert
Futur I
echwäert erueweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eruewert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferueweren
dugéifserueweren
hien/si,hatt/etgéiferueweren
mirgéifenerueweren
dirgéifterueweren
sigéifenerueweren
Conditionnel Pass compos
echhtteruewert
duhsseruewert
hien/si,hatt/ethtteruewert
mirhtteneruewert
dirhtteruewert
sihtteneruewert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliereruewer!
Plurieleruewert!
eruewert
erueweren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
zerckerueweren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles