E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

urin-éier-en urinieren (D)uriner (F)urinate (E)
Stammformen urin-éier-enurin-éier-turin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echurin-éier-en
duurin-éier-s
hien/si,hatt/eturin-éier-t
mirurin-éier-en
dirurin-éier-t
siurin-éier-en
Passé composé
echhunnurin-éier-t
duhuesurin-éier-t
hien/si,hatt/ethueturin-éier-t
mirhunnurin-éier-t
dirhutturin-éier-t
sihunnurin-éier-t
Plus-que-parfait
echhaturin-éier-t
duhasurin-éier-t
hien/si,hatt/ethaturin-éier-t
mirhatenurin-éier-t
dirhaturin-éier-t
sihatenurin-éier-t
Futur I
echwäert urin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert urin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifurin-éier-en
dugéifsurin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifurin-éier-en
mirgéifenurin-éier-en
dirgéifturin-éier-en
sigéifenurin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhätturin-éier-t
duhässurin-éier-t
hien/si,hatt/ethätturin-éier-t
mirhättenurin-éier-t
dirhätturin-éier-t
sihättenurin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierurin-éier!
Plurielurin-éier-t!
urin-éier-t
urin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles