E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

usurp-éier-en angreifen, bemächtigen (D)usurper (F)usurp (E)
Stammformen usurp-éier-enusurp-éier-tusurp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echusurp-éier-en
duusurp-éier-s
hien/si,hatt/etusurp-éier-t
mirusurp-éier-en
dirusurp-éier-t
siusurp-éier-en
Passé composé
echhunnusurp-éier-t
duhuesusurp-éier-t
hien/si,hatt/ethuetusurp-éier-t
mirhunnusurp-éier-t
dirhuttusurp-éier-t
sihunnusurp-éier-t
Plus-que-parfait
echhatusurp-éier-t
duhasusurp-éier-t
hien/si,hatt/ethatusurp-éier-t
mirhatenusurp-éier-t
dirhatusurp-éier-t
sihatenusurp-éier-t
Futur I
echwäert usurp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert usurp-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifusurp-éier-en
dugéifsusurp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifusurp-éier-en
mirgéifenusurp-éier-en
dirgéiftusurp-éier-en
sigéifenusurp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättusurp-éier-t
duhässusurp-éier-t
hien/si,hatt/ethättusurp-éier-t
mirhättenusurp-éier-t
dirhättusurp-éier-t
sihättenusurp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierusurp-éier!
Plurielusurp-éier-t!
usurp-éier-t
usurp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles