E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

coopt-éier-en hinzuwählen (D)coopter (F)to coopt (E)
Stammformen coopt-éier-encoopt-éier-tcoopt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcoopt-éier-en
ducoopt-éier-s
hien/si,hatt/etcoopt-éier-t
mircoopt-éier-en
dircoopt-éier-t
sicoopt-éier-en
Passé composé
echhucoopt-éier-t
duhuescoopt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcoopt-éier-t
mirhucoopt-éier-t
dirhuttcoopt-éier-t
sihucoopt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcoopt-éier-t
duhascoopt-éier-t
hien/si,hatt/ethatcoopt-éier-t
mirhatecoopt-éier-t
dirhatcoopt-éier-t
sihatecoopt-éier-t
Futur I
echwäert coopt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert coopt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcoopt-éier-en
dugéifscoopt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcoopt-éier-en
mirgéifecoopt-éier-en
dirgéiftcoopt-éier-en
sigéifecoopt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcoopt-éier-t
duhässcoopt-éier-t
hien/si,hatt/ethättcoopt-éier-t
mirhättecoopt-éier-t
dirhättcoopt-éier-t
sihättecoopt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercoopt-éier!
Plurielcoopt-éier-t!
coopt-éier-t
coopt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles