E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uzen uzen, jmd. aufziehen, necken (D)se moquer, taquiner (F)tease (E)
Stammformen uzenuuztgeuuzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuzen
duuz
hien/si,hatt/etuuzt
miruzen
diruuzt
siuzen
Pass compos
echhugeuuzt
duhuesgeuuzt
hien/si,hatt/ethuetgeuuzt
mirhugeuuzt
dirhuttgeuuzt
sihugeuuzt
Plus-que-parfait
echhatgeuuzt
duhasgeuuzt
hien/si,hatt/ethatgeuuzt
mirhategeuuzt
dirhatgeuuzt
sihategeuuzt
Futur I
echwäert uzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert geuuzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuzen
dugéifsuzen
hien/si,hatt/etgéifuzen
mirgéifenuzen
dirgéiftuzen
sigéifenuzen
Conditionnel Pass compos
echhttgeuuzt
duhssgeuuzt
hien/si,hatt/ethttgeuuzt
mirhättegeuuzt
dirhttgeuuzt
sihättegeuuzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruz!
Plurieluuzt!
geuuzt
uzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles