E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

uz-en uzen, jmd. aufziehen, necken (D)se moquer, taquiner (F)tease (E)
Stammformen uz-enuuz-tge-uuz-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Vokalverdoppelung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echuz-en
duuz
hien/si,hatt/etuuz-t
miruz-en
diruuz-t
siuz-en
Pass compos
echhuge-uuz-t
duhuesge-uuz-t
hien/si,hatt/ethuetge-uuz-t
mirhuge-uuz-t
dirhuttge-uuz-t
sihuge-uuz-t
Plus-que-parfait
echhatge-uuz-t
duhasge-uuz-t
hien/si,hatt/ethatge-uuz-t
mirhatege-uuz-t
dirhatge-uuz-t
sihatege-uuz-t
Futur I
echwäert uz-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-uuz-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuz-en
dugéifsuz-en
hien/si,hatt/etgéifuz-en
mirgéifenuz-en
dirgéiftuz-en
sigéifenuz-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-uuz-t
duhssge-uuz-t
hien/si,hatt/ethttge-uuz-t
mirhättege-uuz-t
dirhttge-uuz-t
sihättege-uuz-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieruz!
Plurieluuz-t!
ge-uuz-t
uz-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles