E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vaccin-éier-en impfen (D)vacciner (F)vaccinate (E)
Stammformen vaccin-éier-envaccin-éier-tvaccin-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvaccin-éier-en
duvaccin-éier-s
hien/si,hatt/etvaccin-éier-t
mirvaccin-éier-en
dirvaccin-éier-t
sivaccin-éier-en
Passé composé
echhuvaccin-éier-t
duhuesvaccin-éier-t
hien/si,hatt/ethuetvaccin-éier-t
mirhuvaccin-éier-t
dirhuttvaccin-éier-t
sihuvaccin-éier-t
Plus-que-parfait
echhatvaccin-éier-t
duhasvaccin-éier-t
hien/si,hatt/ethatvaccin-éier-t
mirhatevaccin-éier-t
dirhatvaccin-éier-t
sihatevaccin-éier-t
Futur I
echwäert vaccin-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vaccin-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvaccin-éier-en
dugéifsvaccin-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvaccin-éier-en
mirgéifevaccin-éier-en
dirgéiftvaccin-éier-en
sigéifevaccin-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvaccin-éier-t
duhässvaccin-éier-t
hien/si,hatt/ethättvaccin-éier-t
mirhättevaccin-éier-t
dirhättvaccin-éier-t
sihättevaccin-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervaccin-éier!
Plurielvaccin-éier-t!
vaccin-éier-t
vaccin-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles