E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vagabund-éier-en vagabundieren, herumschweifen (D)vagabonder (F)
Stammformen vagabund-éier-envagabund-éier-tvagabund-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvagabund-éier-en
duvagabund-éier-s
hien/si,hatt/etvagabund-éier-t
mirvagabund-éier-en
dirvagabund-éier-t
sivagabund-éier-en
Passé composé
echsivagabund-éier-t
dubassvagabund-éier-t
hien/si,hatt/etassvagabund-éier-t
mirsivagabund-éier-t
dirsiddvagabund-éier-t
sisivagabund-éier-t
Plus-que-parfait
echwarvagabund-éier-t
duwaarsvagabund-éier-t
hien/si,hatt/etwarvagabund-éier-t
mirwarevagabund-éier-t
dirwaartvagabund-éier-t
siwarevagabund-éier-t
Futur I
echwäert vagabund-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vagabund-éier-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvagabund-éier-en
dugéifsvagabund-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvagabund-éier-en
mirgéifevagabund-éier-en
dirgéiftvagabund-éier-en
sigéifevagabund-éier-en
Conditionnel Passé composé
echwiervagabund-éier-t
duwiersvagabund-éier-t
hien/si,hatt/etwiervagabund-éier-t
mirwierevagabund-éier-t
dirwiertvagabund-éier-t
siwierevagabund-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervagabund-éier!
Plurielvagabund-éier-t!
vagabund-éier-t
vagabund-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles