E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

valid-éier-en bestätigen, gültigsein (D)valider (F)
Stammformen valid-éier-envalid-éier-tvalid-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvalid-éier-en
duvalid-éier-s
hien/si,hatt/etvalid-éier-t
mirvalid-éier-en
dirvalid-éier-t
sivalid-éier-en
Passé composé
echhuvalid-éier-t
duhuesvalid-éier-t
hien/si,hatt/ethuetvalid-éier-t
mirhuvalid-éier-t
dirhuttvalid-éier-t
sihuvalid-éier-t
Plus-que-parfait
echhatvalid-éier-t
duhasvalid-éier-t
hien/si,hatt/ethatvalid-éier-t
mirhatevalid-éier-t
dirhatvalid-éier-t
sihatevalid-éier-t
Futur I
echwäert valid-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert valid-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvalid-éier-en
dugéifsvalid-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvalid-éier-en
mirgéifevalid-éier-en
dirgéiftvalid-éier-en
sigéifevalid-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvalid-éier-t
duhässvalid-éier-t
hien/si,hatt/ethättvalid-éier-t
mirhättevalid-éier-t
dirhättvalid-éier-t
sihättevalid-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervalid-éier!
Plurielvalid-éier-t!
valid-éier-t
valid-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles