E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

devalu-éier-en abwerten (D)dévaluer (F)
Stammformen dedevalu-éier-endedevalu-éier-tdedevalu-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedevalu-éier-en
dudedevalu-éier-s
hien/si,hatt/etdedevalu-éier-t
mirdedevalu-éier-en
dirdedevalu-éier-t
sidedevalu-éier-en
Passé composé
echhunndedevalu-éier-t
duhuesdedevalu-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedevalu-éier-t
mirhunndedevalu-éier-t
dirhuttdedevalu-éier-t
sihunndedevalu-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedevalu-éier-t
duhasdedevalu-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedevalu-éier-t
mirhatendedevalu-éier-t
dirhatdedevalu-éier-t
sihatendedevalu-éier-t
Futur I
echwäert devalu-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedevalu-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdevalu-éier-en
dugéifsdevalu-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdevalu-éier-en
mirgéifendevalu-éier-en
dirgéiftdevalu-éier-en
sigéifendevalu-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedevalu-éier-t
duhässdedevalu-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedevalu-éier-t
mirhättendedevalu-éier-t
dirhättdedevalu-éier-t
sihättendedevalu-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedevalu-éier!
Plurieldedevalu-éier-t!
dedevalu-éier-t
devalu-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles