E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

variéieren variieren, sich verändern (D)varier (F)vary, diversify (E)
Stammformen variéierenvariéiertvariéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvariéieren
duvariéiers
hien/si,hatt/etvariéiert
mirvariéieren
dirvariéiert
sivariéieren
Passé composé
echhuvariéiert
duhuesvariéiert
hien/si,hatt/ethuetvariéiert
mirhuvariéiert
dirhuttvariéiert
sihuvariéiert
Plus-que-parfait
echhatvariéiert
duhasvariéiert
hien/si,hatt/ethatvariéiert
mirhatevariéiert
dirhatvariéiert
sihatevariéiert
Futur I
echwäert variéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert variéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvariéieren
dugéifsvariéieren
hien/si,hatt/etgéifvariéieren
mirgéifevariéieren
dirgéiftvariéieren
sigéifevariéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvariéiert
duhässvariéiert
hien/si,hatt/ethättvariéiert
mirhättevariéiert
dirhättvariéiert
sihättevariéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervariéier!
Plurielvariéiert!
variéiert
variéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles