E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bevėlkeren bevölkern (D)peupler (F)populate (E)
Stammformen bevėlkerenbevėlkertbevėlkert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbevėlkeren
dubevėlkers
hien/si,hatt/etbevėlkert
mirbevėlkeren
dirbevėlkert
sibevėlkeren
Passé composé
echhubevėlkert
duhuesbevėlkert
hien/si,hatt/ethuetbevėlkert
mirhubevėlkert
dirhuttbevėlkert
sihubevėlkert
Plus-que-parfait
echhatbevėlkert
duhasbevėlkert
hien/si,hatt/ethatbevėlkert
mirhatebevėlkert
dirhatbevėlkert
sihatebevėlkert
Futur I
echwäert bevėlkeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bevėlkert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbevėlkeren
dugéifsbevėlkeren
hien/si,hatt/etgéifbevėlkeren
mirgéifebevėlkeren
dirgéiftbevėlkeren
sigéifebevėlkeren
Conditionnel Passé composé
echhättbevėlkert
duhässbevėlkert
hien/si,hatt/ethättbevėlkert
mirhättebevėlkert
dirhättbevėlkert
sihättebevėlkert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbevėlker!
Plurielbevėlkert!
bevėlkert
bevėlkeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entvėlkeren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles