E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bevėlker-en bevölkern (D)peupler (F)populate (E)
Stammformen bevėlker-enbevėlker-tbevėlker-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbevėlker-en
dubevėlker-s
hien/si,hatt/etbevėlker-t
mirbevėlker-en
dirbevėlker-t
sibevėlker-en
Passé composé
echhubevėlker-t
duhuesbevėlker-t
hien/si,hatt/ethuetbevėlker-t
mirhubevėlker-t
dirhuttbevėlker-t
sihubevėlker-t
Plus-que-parfait
echhatbevėlker-t
duhasbevėlker-t
hien/si,hatt/ethatbevėlker-t
mirhatebevėlker-t
dirhatbevėlker-t
sihatebevėlker-t
Futur I
echwäert bevėlker-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bevėlker-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbevėlker-en
dugéifsbevėlker-en
hien/si,hatt/etgéifbevėlker-en
mirgéifebevėlker-en
dirgéiftbevėlker-en
sigéifebevėlker-en
Conditionnel Passé composé
echhättbevėlker-t
duhässbevėlker-t
hien/si,hatt/ethättbevėlker-t
mirhättebevėlker-t
dirhättbevėlker-t
sihättebevėlker-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbevėlker!
Plurielbevėlker-t!
bevėlker-t
bevėlker-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
entvėlker-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles