E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entvėlkeren entvölkern (D)dépeupler (F)depopulate (E)
Stammformen entvėlkerenentvėlkertentvėlkert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentvėlkeren
duentvėlkers
hien/si,hatt/etentvėlkert
mirentvėlkeren
direntvėlkert
sientvėlkeren
Passé composé
echhunnentvėlkert
duhuesentvėlkert
hien/si,hatt/ethuetentvėlkert
mirhunnentvėlkert
dirhuttentvėlkert
sihunnentvėlkert
Plus-que-parfait
echhatentvėlkert
duhasentvėlkert
hien/si,hatt/ethatentvėlkert
mirhatenentvėlkert
dirhatentvėlkert
sihatenentvėlkert
Futur I
echwäert entvėlkeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entvėlkert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentvėlkeren
dugéifsentvėlkeren
hien/si,hatt/etgéifentvėlkeren
mirgéifenentvėlkeren
dirgéiftentvėlkeren
sigéifenentvėlkeren
Conditionnel Passé composé
echhättentvėlkert
duhässentvėlkert
hien/si,hatt/ethättentvėlkert
mirhättenentvėlkert
dirhättentvėlkert
sihättenentvėlkert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentvėlker!
Plurielentvėlkert!
entvėlkert
entvėlkeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bevėlkeren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles