E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

developp-éier-en entwickeln (D)développer (F)develop (E)
Stammformen dedevelopp-éier-endedevelopp-éier-tdedevelopp-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedevelopp-éier-en
dudedevelopp-éier-s
hien/si,hatt/etdedevelopp-éier-t
mirdedevelopp-éier-en
dirdedevelopp-éier-t
sidedevelopp-éier-en
Passé composé
echhunndedevelopp-éier-t
duhuesdedevelopp-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedevelopp-éier-t
mirhunndedevelopp-éier-t
dirhuttdedevelopp-éier-t
sihunndedevelopp-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedevelopp-éier-t
duhasdedevelopp-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedevelopp-éier-t
mirhatendedevelopp-éier-t
dirhatdedevelopp-éier-t
sihatendedevelopp-éier-t
Futur I
echwäert developp-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedevelopp-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdevelopp-éier-en
dugéifsdevelopp-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdevelopp-éier-en
mirgéifendevelopp-éier-en
dirgéiftdevelopp-éier-en
sigéifendevelopp-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedevelopp-éier-t
duhässdedevelopp-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedevelopp-éier-t
mirhättendedevelopp-éier-t
dirhättdedevelopp-éier-t
sihättendedevelopp-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedevelopp-éier!
Plurieldedevelopp-éier-t!
dedevelopp-éier-t
developp-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles