E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vernéieren firnissen (D)
Stammformen vernéierenvernéiertvernéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvernéieren
duvernéiers
hien/si,hatt/etvernéiert
mirvernéieren
dirvernéiert
sivernéieren
Passé composé
echhuvernéiert
duhuesvernéiert
hien/si,hatt/ethuetvernéiert
mirhuvernéiert
dirhuttvernéiert
sihuvernéiert
Plus-que-parfait
echhatvernéiert
duhasvernéiert
hien/si,hatt/ethatvernéiert
mirhatevernéiert
dirhatvernéiert
sihatevernéiert
Futur I
echwäert vernéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vernéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvernéieren
dugéifsvernéieren
hien/si,hatt/etgéifvernéieren
mirgéifevernéieren
dirgéiftvernéieren
sigéifevernéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvernéiert
duhässvernéiert
hien/si,hatt/ethättvernéiert
mirhättevernéiert
dirhättvernéiert
sihättevernéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervernéier!
Plurielvernéiert!
vernéiert
vernéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles