E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vexéieren verärgern (D)vexer (F)disgruntle, anger (E)
Stammformen vexéierenvexéiertvexéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvexéieren
duvexéiers
hien/si,hatt/etvexéiert
mirvexéieren
dirvexéiert
sivexéieren
Passé composé
echhuvexéiert
duhuesvexéiert
hien/si,hatt/ethuetvexéiert
mirhuvexéiert
dirhuttvexéiert
sihuvexéiert
Plus-que-parfait
echhatvexéiert
duhasvexéiert
hien/si,hatt/ethatvexéiert
mirhatevexéiert
dirhatvexéiert
sihatevexéiert
Futur I
echwäert vexéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vexéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvexéieren
dugéifsvexéieren
hien/si,hatt/etgéifvexéieren
mirgéifevexéieren
dirgéiftvexéieren
sigéifevexéieren
Conditionnel Passé composé
echhättvexéiert
duhässvexéiert
hien/si,hatt/ethättvexéiert
mirhättevexéiert
dirhättvexéiert
sihättevexéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervexéier!
Plurielvexéiert!
vexéiert
vexéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles