E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vex-éier-en verärgern (D)vexer (F)disgruntle, anger (E)
Stammformen vex-éier-envex-éier-tvex-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvex-éier-en
duvex-éier-s
hien/si,hatt/etvex-éier-t
mirvex-éier-en
dirvex-éier-t
sivex-éier-en
Passé composé
echhuvex-éier-t
duhuesvex-éier-t
hien/si,hatt/ethuetvex-éier-t
mirhuvex-éier-t
dirhuttvex-éier-t
sihuvex-éier-t
Plus-que-parfait
echhatvex-éier-t
duhasvex-éier-t
hien/si,hatt/ethatvex-éier-t
mirhatevex-éier-t
dirhatvex-éier-t
sihatevex-éier-t
Futur I
echwäert vex-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vex-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvex-éier-en
dugéifsvex-éier-en
hien/si,hatt/etgéifvex-éier-en
mirgéifevex-éier-en
dirgéiftvex-éier-en
sigéifevex-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättvex-éier-t
duhässvex-éier-t
hien/si,hatt/ethättvex-éier-t
mirhättevex-éier-t
dirhättvex-éier-t
sihättevex-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervex-éier!
Plurielvex-éier-t!
vex-éier-t
vex-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles