E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

corrigéieren verbessern (D)corriger (F)to correct (E)
Stammformen corrigéierencorrigéiertcorrigéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcorrigéieren
ducorrigéiers
hien/si,hatt/etcorrigéiert
mircorrigéieren
dircorrigéiert
sicorrigéieren
Passé composé
echhucorrigéiert
duhuescorrigéiert
hien/si,hatt/ethuetcorrigéiert
mirhucorrigéiert
dirhuttcorrigéiert
sihucorrigéiert
Plus-que-parfait
echhatcorrigéiert
duhascorrigéiert
hien/si,hatt/ethatcorrigéiert
mirhatecorrigéiert
dirhatcorrigéiert
sihatecorrigéiert
Futur I
echwäert corrigéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert corrigéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcorrigéieren
dugéifscorrigéieren
hien/si,hatt/etgéifcorrigéieren
mirgéifecorrigéieren
dirgéiftcorrigéieren
sigéifecorrigéieren
Conditionnel Passé composé
echhättcorrigéiert
duhässcorrigéiert
hien/si,hatt/ethättcorrigéiert
mirhättecorrigéiert
dirhättcorrigéiert
sihättecorrigéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercorrigéier!
Plurielcorrigéiert!
corrigéiert
corrigéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles