E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

corrig-éier-en verbessern (D)corriger (F)to correct (E)
Stammformen corrig-éier-encorrig-éier-tcorrig-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcorrig-éier-en
ducorrig-éier-s
hien/si,hatt/etcorrig-éier-t
mircorrig-éier-en
dircorrig-éier-t
sicorrig-éier-en
Passé composé
echhucorrig-éier-t
duhuescorrig-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcorrig-éier-t
mirhucorrig-éier-t
dirhuttcorrig-éier-t
sihucorrig-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcorrig-éier-t
duhascorrig-éier-t
hien/si,hatt/ethatcorrig-éier-t
mirhatecorrig-éier-t
dirhatcorrig-éier-t
sihatecorrig-éier-t
Futur I
echwäert corrig-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert corrig-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcorrig-éier-en
dugéifscorrig-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcorrig-éier-en
mirgéifecorrig-éier-en
dirgéiftcorrig-éier-en
sigéifecorrig-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcorrig-éier-t
duhässcorrig-éier-t
hien/si,hatt/ethättcorrig-éier-t
mirhättecorrig-éier-t
dirhättcorrig-éier-t
sihättecorrig-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercorrig-éier!
Plurielcorrig-éier-t!
corrig-éier-t
corrig-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles